Będę Twoim strachem.

„Przez strach i myśl”
Lęk i w jego konsekwencji – strach. Te dwie emocje pozwalają nam przetrwać jako gatunkowi, ludziom, cywilizacji. Pozwalają mi przetrwać. Są jednymi z kół napędowych postępu technologicznego i społecznego. Boję się, a więc czuję chęć życia. Boję się, więc nie chcę cierpieć. Boję się więc jestem. Boję się, a więc nie chcę się bać.

„Gdy nie wesprzesz mnie Ty”
Społeczeństwo. Zbiorowość ludzka różnie definiowania w zależnosci od grupy i kontekstu, który rozpatrujemy. A jednak ze względu na pewne wartości uniwersalna: pracując razem osiągamy więcej. Rodzina – czy to właśnie nie do tych osób wracamy w chwilach, gdy jest nam najciężej? Czasami wbrew wszystkiemu, jeszcze częściej pomimo wszystko.

„Oddaj mi swój lęk”
Oddaj mi swój strach. Boimy się grupowo, społecznie. Tak jesteśmy nauczeni, tak umiemy. W zbiorowości jest nam łatwiej, czujemy się bezpieczniej. Nieważne czy jest to wojna, kataklizm czy inna zaraza: pewne wartości pozostają niezmienne. Dzisiaj w obliczu zagrożenia pandemią jednoczymy się w konsekwentnym działaniu – dzięki konsolidacji powstrzymujemy niewidzialnego wroga, z którym – póki co – walczyć jeszcze nie umiemy. Czujemy grupowy strach. Paradoksalnie to właśnie dzięki niemu przetrwamy.

„Iskrze w Tobie przestaje być wstyd”
Człowiek jest istotą niezwykłą bez dwóch zdań, pełną sprzeczności. Gotowy do heroicznych wręcz poświęceń i pracy ponad siły, ale jednocześnie zachowań skrajnie egocentrycznych i okrutnych. Sytuacje zagrożenia wyzwalają w nas to co często na co dzień uśpione: zdobywamy się na pracę ponad siły żeby pomóc. Drugiemu człowiekowi, koledze, sąsiadowi, rodzinie. Ograniczamy swój własny komfort żeby zadbać o bezpieczeństwo innych. Ogromnie to szanuję, wszyscy to szanujemy.

„Będę Twoim ostatnim strachem”
Jeśli jestem Ci w jakiś sposób bliski to będę Twoim strachem tak jak Ty moim. Wśród całej palety emocji – właśnie ta jest dzisiaj wyjątkowo aktualna.

„Lęk, strach i tak – ja”.

Autor wpisu:
Sebastian Makówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *